Хімічні речовини з пластикових виробів можуть впливати на циркадні ритми людини й порушувати якість сну. Про це йдеться в дослідженні журналу Environmental International, яке цитує The Guardian.
Вчені з’ясували, що сполуки, які містяться в ПВХ і поліуретані, здатні впливати на аденозинові рецептори мозку — ті самі, на які діє кофеїн, коли блокує природне відчуття втоми. Такі хімікати можуть змінювати біологічний годинник людини, навіть якщо контакт із пластиком є непрямим.
Пластик і мозок: що показали тести
Дослідження проводили in vitro — у лабораторних умовах. Вивчали хімічні речовини, які виділяються з медичних трубок та пляшок для гідратації. Такі матеріали використовують у медицині, спорті, пакуванні, меблях та навіть дитячих іграшках.
Результати показали, що деякі хімічні сполуки зрушують внутрішній добовий ритм людини на 10–17 хвилин. Вчені вважають, що навіть такі незначні зміни можуть викликати негативні наслідки для сну, обміну речовин, серцево-судинної та імунної системи.
Наступні кроки
Науковці планують провести експерименти на рибках даніо-реріо, оскільки їхні механізми роботи мозку подібні до людських. Це має допомогти виявити конкретні хімікати серед тисяч речовин у складі ПВХ, які найбільше впливають на біоритми людини.
Мета дослідження — надати підстави для нових екологічних та санітарних норм щодо безпечності використання пластику в побуті та медицині.