Український криголам «Ноосфера» завершив четвертий антарктичний сезон і прибув до порту Кейптауна в Південно-Африканській Республіці. Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
За п’ять місяців судно подолало понад 37 тисяч кілометрів, що майже дорівнює довжині земного екватора. Екіпаж здійснив п’ять рейсів до Антарктики та десять разів перетнув протоку Дрейка — одну з найнебезпечніших і найбурхливіших у світі.
Ключові досягнення експедиції
- Заміна складу 29-ї та 30-ї Українських антарктичних експедицій, а також транспортування сезонної групи на станцію «Академік Вернадський» і назад.
- Спільні місії з науковцями з Польщі, США, Іспанії та Чехії. Всі рейси були профінансовані іноземними партнерами, що дало змогу Україні доставити додаткові вантажі та фахівців на станцію.
- Виконання океанографічних, геологічних і метеорологічних досліджень. Зокрема, було запущено шість аргобуїв, які вже передають дані про течії у Південному океані.
- Проведення першого одночасного радіозондування атмосфери з борту «Ноосфери» та зі станції «Вернадський». Це допоможе дослідити формування хмар, опадів і їхній вплив на морський лід та танення льодовиків.
Тимчасова база судна
Через повномасштабне вторгнення Росії, криголам не може повернутися до порту приписки в Одесі. Тимчасовим портом базування залишився Кейптаун. Четвертий сезон очолювали капітани Павло Панасюк та Андрій Старіш.
Місія «Ноосфери» стала не лише науковим, а й дипломатичним успіхом, зміцнивши міжнародну співпрацю України в антарктичному регіоні навіть в умовах війни.